برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مدرن ترین تکنولوژی ها در صنعت بتن کدامند؟

مهم نیست که شما یک فرد با تجربه یا یک آماتور در زمینه تولید بتن باشید، شیوه ای که ما خانه‌ها و کسب و کارهای خود را می سازیم تغییر خواهد کرد. در سال های آینده، شاهد افزایش ساختمان های پایدار و شیوه های ساخت و ساز سبز خواهیم بود.

روش تولید بتن در حال تغییر است. در حال حاضر برای تولید یک تن بتن، آب و انرژی زیادی لازم است. در نتیجه، صنعت و محیط زیست علاقه مند به یافتن راه هایی برای کاهش میزان بتنی هستند که استفاده می کنند. این جایی است که نوآوری در این زمینه وارد می شود. با تحقیقات اخیر که برآورد می کند که می تواند ۴۰٪ کاهش در استفاده از بتن با فن آوری های نوآورانه باشد، ما قطعا به سمت آینده ای پایدار تر حرکت می کنیم. با بتن که بخشی حیاتی از زیرساخت های ما است، مهم است که ما به بررسی آنچه نسل بعدی بتن می تواند ارائه دهد ادامه دهیم.

 

پیشرفت های اخیر در تکنولوژی بتن

اگرچه بتن قرن‌ها وجود داشته است ، اما فناوری بتن مدرن فقط در اوایل دهه ۱۹۰۰ پدید آمده است. تا آن زمان ، اکثر ساختمان ها با سنگ ، آجر و خشت ساخته شده بودند. ظهور فناوری بتن مدرن باعث ایجاد آسمان خراش شد ، که امروزه استاندارد طلایی برای ساخت و ساز است.

با وجود مزایای غیرقابل انکار آن، بتن به هیچ وجه کامل نیست. این ماده ای است که به راحتی آسیب می بیند، نیاز به نگهداری مداوم دارد، و به شدت در معرض عناصر است. با گذشت زمان، می تواند شکننده شود، خراب شود، و حتی سمی شود. همه این موارد آن را به ماده ای تبدیل می کند که برای ساختارهای کوتاه مدت مانند جاده ها و پارکینگ ها بهترین استفاده را دارد. برای تولیدی پایدارتر، مواد دیگری وجود دارد که می تواند به جای آن استفاده شود.

در دهه گذشته، فناوری بتن جهش بزرگی رو به به جلو داشته است. علاوه بر ادامه یافتن راه هایی برای کاهش تأثیرات زیست محیطی، تولید کنندگان بتن شروع به اجرای شیوه های پایدارتر در فرآیند تولید خود کرده‌اند. برخی از نوآوری های اخیر عبارتند از:

بتن پایدار

یکی از مهم‌ترین پیشرفت های تکنولوژی بتن در سال های اخیر، حرکت به سمت ساخت و ساز پایدار بوده است. بتن بخش حیاتی از زیرساخت های ما است؛ بدون آن، تمدن ما فرو می ریزد. با این حال، همانطور که مشخص شد، بتن دقیقاً برای سیاره سازگار نیست. با توجه بیشتر به تغییرات آب و هوایی و پایداری، تولید کنندگان بتن شروع به بررسی راه‌هایی برای کاهش ردپای کربن خود کرده اند. یکی از محبوب ترین راه های انجام این کار، بتن پایدار است. این نوع از بتن به روشی تولید می شود که ردپای کربن آن را محدود می کند. بتن پایدار علاوه بر صرفه جویی در انرژی، آسیب های بتن به محیط زیست را نیز محدود می کند. کلیدش در این است که چگونه تولید می شود. تولید بتن سنتی به شدت به سوخت های فسیلی وابسته است. برای تولید یک تن بتن، حدود ۱۰ هزار لیتر آب لازم است. این بدان معنی است که بتن سنتی به هیچ وجه  با محیط زیست سازگار نیست. با بتن پایدار، این عدد به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بسته به نوع بتن، حدود ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ لیتر آب می تواند برای تولید یک تن استفاده شود. این بدان معنی است که بتن پایدار تاثیر بتن بر محیط زیست را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد! نه تنها این مهم است، بلکه برای برخی از تولید کنندگان بتن نیز یک نقطه فروش است. طبق گفته ی Genshin Impact، یکی از تولید کنندگان پیشرو بتن پایدار:

مستدام بودن قطعا یک نقطه فروش در دنیای امروز است. مصرف کنندگان می خواهند محصولاتی تولید شوند که به طور مسئولانه تولید می شوند و به سیاره آسیب نمی رسانند. ما معتقدیم که بتن پایدار یک مزیت واقعی را فراهم می کند، به ویژه در مناطقی که فشار زیادی در تامین آب وجود دارد. این به ما اجازه می دهد بتن با کیفیت بالاتر تولید کنیم و در محدوده قابل قبول برای محیط زیست باقی بمانیم.

بتن بازسازی شده

یکی دیگر از پیشرفت های مهم در تکنولوژی بتن که در سال های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده است، بتن بازسازی شده است. این بتنی است که با فرمولی متفاوت تولید می شود، اغلب با اضافه کردن چوب و مواد بازیافتی. نتیجه‌ی نهایی بتنی است که به طرز باورنکردنی سبک وزن است و قدرت بالایی دارد. اگر شما در بازار برای یک مواد عایق بندی که به طور چشمگیری کاهش وزن از خانه خود را، پس از آن به دنبال بیشتر. بتن اختراع شده همچنین از فولاد کمتری نسبت به بتن سنتی استفاده می کند، که منجر به صرفه جویی باورنکردنی در هزینه های ساخت و ساز می شود. به گفته سازندگان بتن اختراع شده، تا ۹۰ درصد از وزن بتن با مواد و روش های آنها می تواند ذخیره شود. این کار آن را برای استفاده در مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، زمین های بازی و حتی سقف ها ایده آل می کند! بتن سنتی یک ماده نسبتا خطرناک است که به نفع مواد و فرآیندهای سازگار با محیط زیست حذف خواهد شد. بتن بازسازی شده نه تنها پایدارتر است، بلکه در برابر آسیب ناشی از درجه حرارت شدید و سیل مقاوم تر است. حتی در برابر ضربه های شدید تصادف رانندگی هم مقاومت می کند، به دلیل ساختار و لایه ی محافظتی متراکم آن.

بتن بازسازی شده علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگارتر و مقرون به صرفه تر است، همچنین دارای قدرت بالاتری نسبت به بتن سنتی است. این قدرت بالاتر باعث می شود بتن بتواند یک تن وزن بیشتر از قبل را تحمل کند. نتیجه نهایی افزایش باور نکردنی در قدرت منطقه ای است که در آن قرار گرفته است. برخی از نمونه های بتن بازسازی شده شناخته شده اند که به قدرت ۱۰۰ مگاپاسکل می رسند که بسیار بالاتر از ۳۰ تا ۴۰ مگاپاسکل معمول بتن معمولی است. قوی تر از اکثر فلزات، هدف اصلی بتن ارائه پشتیبانی است، بنابراین این قدرت جدید کاملاً مزیت دارد!

به طور کلی، این پیشرفت های اخیر در تکنولوژی بتن بسیار هیجان انگیز است. مصرف کنندگان علاوه بر آگاهی بیشتر از محیط زیست، با مواد مورد استفاده نیز خلاق تر می شوند. استفاده از بتن برای کاربردهای غیر سنتی، مانند سقف ساختمان، نیز به دلیل مزایای اضافه شده به یک انتخاب محبوب تبدیل می شود! نه تنها این برای محیط زیست عالی است، بلکه برای بهبود ظاهر ساختمان نیز عالی است. نحوه ساخت و عایق بندی خانه های ما در سال های آینده تغییر خواهد کرد و هیجان انگیز خواهد بود که ببینیم چه چیزی در آیندهرخ خواهد داد!